ŞÖMİNE YAKMA TALİMATI

Şömine yakıtında odunun önemi

Odun; en ekolojik, kokusuz zararsız ve külü az olan katı yakıttır. Odun, kesiminden 18 ay sonra en ideal kullanım noktasına gelir. İlk kesimde %75 olan su oranı, 18 ay sonra %18 olan ideal orana gelir. Odun, içindeki % 42 oranında oksijen sayesinde kapalı sistem şömine haznelerinde yüksek performans sağlar. Eğer şöminenizin yeterince performans sergilemediğine inanıyorsanız ;

 1. Yakma talimatını tekrar dikkatle okuyup uygulayınız.
 2. Yaktığınız odunun miktarına ve kalitesinin yeterliliğine bakınız.
 3. Yakılan odun, yeterli enerjiyi sağlamıyor demektir. Bu durumda, yakıtın kalitesi ve türü önem kazanmaktadır.
 4. Yakma talimatında belirtildiği gibi; ilk yakımda yeterli alt yapıyı oluşturmak ve ateşin gücünü ortaya çıkarmak için, tahta ve yarılmış odunlarla takviye yapınız.
 5. Odununuzu, yağmur mevsimi başlamadan temin edip hava alan, fakat ıslanmayacak bir yerde muhafaza ediniz.
 6. Şömine yakarken oduna takviye olarak, çabuk tutuşan ve kalori veren sıkıştırma odunu tercih ediniz.
 7. Kuru odunda %15 civarında olan nem, ıslak odunda %50 civarındadır. Islak odun yakıldığı takdirde , nemin buharlaşması için çok odun tüketimi gereksinimi yanında düşük performans ortaya çıkacaktır. Bu nem, haznede paslanma ve camda islenme yapacaktır.
 8. Kuru odunda kilo başına 3600 kalori varken, ıslak odunda 1500 kalori olup aradaki fark; iki misli tüketim ve %60 daha az ısı performansı anlamına gelir.
 9. Kalori değeri en yüksek olan odunlar sırasıyla; meşe, kayın, çam ve kavaktır. Yakıtın kalitesi, türü ve kullanımı da performansı doğrudan etkiler.

Hazne içinde odun yakma talimatı

İlk Yapılacak İşlemler

 1. Bir miktar çırayı ocağın tabanına seriniz. Üstüne çapraz pozisyonlarda, inceden kalına doğru tahtalar diziniz. Daha sonra, ortadan ikiye ayrılmış odunları yerleştiriniz. Alttan hava alışını kesmemek için, tahta ve odunları birbirine çok yapışık koymayınız. Bu pozisyonda, kağıtları iki - üç noktadan tutuşturup ocağın kapağını kapalı tutarak yanmaya bırakınız. Kesinlikle parlayıcı madde (gaz, tiner vs...) dökmeyiniz!
 2. Yeni baştan yakarken de aynı işlemler tatbik edilir. Tahtaların ve yarılmış odunların, şöminede yeterli alt yapıyı oluşturması önemlidir. Odunları yerleştirirken, inceden kalına doğru yerleştiriniz. Altta kor azalınca, tahta veya ince odun takviye edip üstüne 10-15 cm kalınlığında odun koyarak yakmaya devam ediniz. Kül tablası dolunca boşaltınız. Eğer çok dolu olursa, alttan hava alımı azalır ve yanma yavaşlar.
 3. Meşe odunu, kalori açısından en verimli olanıdır. Odunların 40 - 50 cm. boyunda olması uygundur. Islak odunlar, camda islenmeye neden olur ve koku yaparak ısı verimini olumsuz etkiler.
 4. Birinci ve ikinci yakımlarda, yeni boruların ve boyaların yanmasından dolayı (ilk üç gün) muhtelif kokular ve duman oluşabilir. Bu, normal bir durumdur. Camları açarak mekanı havalandırınız.
 5. Şömineniz, yanmaya alıştıktan sonra (üç veya dört günlük yakımdan sonra) yine ocağın kapasitesine göre odunları iki alta, iki üste gelecek şekilde çapraz olarak koyunuz ve YAKMA-ISI ALMA işlemini sürdürünüz.

 

USTAM ŞÖMİNE 20 Yıllık Tecrübe...

Web Tasarım : İLTAWEB